A filmipar nagyon szenzációhajhász, ezért mikor a fenti rendellenségekről forgatnak produkciót, sose valósághűen mutatják be, pediga valóság is lehet igazán érdekes.

Ha a skizofréniáról van szó, mindenki emlékszik egy két alpfilmre, melyek címét nem árulom el, hogy aki nem látta még őket annak ne lőjem le a poént. Ezek arról szólnak, hogy a szereplőnek két személyisége van, amely elkülönül egy jóra és egy rosszra, és a rossz gyilkol is, de a másik erre nem emlékszik. Ilyenfajta elkülönülés nem létezik, de ténylegesen vannak több személyiségre bomló betegek, ez viszont nem a skizofrénia, hanem a disszociatív személyiségzavar. Erről szól egy valós történet a Sybil. Viszont se ők, se a skizofrének nem válnak elkövetőkké, a statisztikák szerint viszont nagyon is könnyen álkdozatok lesznek. Ha nem is gyilkosság, de más erőszak áldozatai.

A skizofréniát bemutató szintén igaz történet az Egy csodálatos elme, melyben megjelennek a betegség fő tünetei: a téveszmék, a paranoia, a halucinációk és a szétesett személyiség. Én mint aki már tapasztaltam is ezt a betegséget el tudom mondani, hogy nagyon jól adja vissza azt az állapotot, amit mi ilyenkor megélünk. Az is pozitívuma ennek a filmnek, hogy nem egy elszigetelt emberként, mutatja be a főhőst, hogy mindenki el tudjon határolódni tőle, hogy velünk ez nem eshet meg, hanem tudósként a valóban élt John Nash személyében. Aki betegként is sokat tett le az asztalra.

Ha az autizmust említjük mindenkinek az Esőember jut az eszébe, amit bár valós személyről mintáztak, nem hasonlít egy autistára. Ennél a rendellenességnél vannak enyhébb és súlyosabb esetek. 

Egy ilyen enyhébb eset Temle Grandin, akiről az azonos című film is szól. Ez azt mutatja be, hogy hogyan gondolkoztak erről a betegségről régen, és hogy hogyan leesz egy olyan lányból, akire azt mondják az orvosok, hogy adják intézetbe, és sohasem fog megtanulni beszélni, és nem lesz belőle normális ember, egy kiválló tudós. A fenti mondatokkal nem spilereztem el a filmet, mert az csak később jelenik meg benne visszaemlékezésként, mikor mindenki tudja, hogy nem lett igaz.

A következő ajánlott film a Thomas után, mely megjeleníti, hogy egy társaitól súlyosan elmaradt gyerek hogy kezd felzárkózni egy állat segítségével. Ez szintén nem a fantázia szüleménye. 

A filmek elérési helye:

Thomas után:

https://www.youtube.com/watch?v=-y2bYAEmoqw

Egy csodálatosd elme:

https://videa.hu/videok/film-animacio/egy-csodalatos-elme-2001-h7X1dx4jfg2La7wM

Temple Grandin:

https://www.karizmatikus.hu/noha/a-mi-mozink-2/video/21-temple-grandin-2010.html

A Sybil

https://www.youtube.com/watch?v=TZvhSD1tenI